مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

چرخه رشد مو چرخه رشد مو
28 جولای 2018 بدون نظر 1276 بازدید

چرخه رشد مو شامل چه مراحلی می باشد؟

موها رشته‌های طولانی هستند که از سطح پوست بیرون آمده‌اند و طول و قطر آن‌ها در افراد متفاوت است. مو از دو قسمت بیرونی (ساقه) و قسمت درونی ریشه تشکیل شده است. هر تار مو به مدت چند سال رشد می‌کند، سپس رشد آن متوقف شده و می‌ریزد و جای خود را به موی دیگر می‌دهد. به این فرآیند، چرخه رشد مو می‌گویند. موها از فولیکول که زیرپوست قرار دارد رشد می‌کنند. چرخه رشد مو شامل ۳ مرحله‌ی: آناژن، کاتاژن و تلوژن است.

فولیکول مو چیست؟

اصطلاح فولیکول از لغت لاتین فولیس  گرفته شده و به معنی کیسه است. فولیکول یک دستگاه پوستی در پستانداران است که کار تولید مو را برعهده دارد. یکی از علل ریزش موی سر می‌تواند ضعیف شدن فولیکول مو باشد.

نقش فولیکول در چرخه رشد مو چیست؟

فولیکول یک کیسه یا حفره‌ای از پوست است که مو از آنجا شروع به رشد می‌کند. مو از طریق مویرگ‌های خونی که در نزدیکی فولیکول است تغذیه می‌کند و مواد لازم برای رشد را می‌گیرد.

چرخه رشد مو شامل چه مراحلی می باشد؟

مرحله آناژن چگونه است؟

اولین مرحله در چرخه رشد مو آناژن است. این مرحله، مرحله فعال مو و تعیین‌کننده طول مو است. در این مرحله سلول‌ها در ریشه مو به‌سرعت تقسیم می‌شوند و موی جدید می‌سازند، موی جدید موی قدیمی را به بالای فولیکول هدایت و آن را خارج می‌کند. در همین حال پیاز مو به بخش‌های عمیق پوست نفوذ کرده و تغذیه می‌کند. افرادی که مرحله رشد آناژن طولانی‌تری داشته باشند، می‌توانند موهای بلندتری داشته باشند و برخی افراد موهایشان از حدی بیشتر رشد نمی‌کند زیرا از آناژن کوتاهی برخوردارند. این مرحله بین ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد ولی موهای دست و پا آناژن بسیار کوتاهی بین ۳۰ تا ۴۵ روز دارند.

مرحله کاتاژن چگونه است؟

دومین مرحله‌ی رشد مو کاتاژن است. در این مرحله رشد مو متوقف شده و پیاز مو چروکیده و از رگه‌ای خونی جدا می‌شود. انتهای مو که در مجاورت سطح پوست است حالت چماقی می‌گیرد. طول این مرحله ۲ تا ۳ هفته است.

مرحله تلوژن چگونه است؟

آخرین مرحله‌ی رشد مو تلوژن است. در این مرحله که به مرحله‌ی استراحت معروف است، مویی که رشدش متوقف شده در انتظار ریزش و یا خارج شدن توسط موی جدید است. ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ عدد مو در روز طبیعی است ولی اگر بیشتر باشد باعث طاسی می‌شود و باید به پزشک مراجعه شود. این دوره بین ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha