مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

طاسی مردانه طاسی مردانه
28 جولای 2018 بدون نظر 513 بازدید

نقش تستسترون در طاسی مردانه

طاسی به معنی نداشتن مو و یا از دست دادن موهای ناحیه‌ای از سر است. این ریزش هنگامی رخ می‌دهد که پیاز مو در طول زمان تحلیل می‌شود. طاسی در مردان و زنان متفاوت است، ریزش مو در مردان در نواحی جلو و یا مرکز سر رخ می‌دهد، اما ریزش مو در زنان به صورت پراکنده در تمام سر رخ می‌دهد. طاسی در مردان در تمام دنیا شایع است. اگر در آشنایان افراد زیادی مشکل طاسی دارند، احتمال زیادی وجود دارد که شما هم دچار این مشکل شوید. طاسی در اکثر موارد ارثی است، اما عواملی مانند: استرس و ضربه‌های عاطفی، تیروئید و کم خونی سبب طاسی می‌شوند. در ادامه مطلب به نقش تستسرون در طاسی مردانه می‌پردازیم.

هورمون تستسترون چیست؟

تستسترون یک هورمون جنسی مردانه برای رشد جنسی و تولید مثل است. تستسترون سبب توسعه ویژگی‌های جنسی مانند: بم شدن صدا، بیشتر شدن اندازه تاندون‌ها، رشد موهای صورت و بیشتر شدن اندازه آلت تناسلی  می‌شود. این هورمون سبب جلوگیری از پوکی استخوان در مردانی که پیوند مغز استخوان انجام داده‌اند می‌شود.

 

نقش تستسترون در طاسی مردانه

آیا تستسترون در طاسی مردانه نقش دارد؟

رابطه بین تستسترون و ریزش مو پیچیده است اما اعتقاد عمومی بر این است که مردان طاس دارای سطح بالایی از تستسترون هستند، اما آیا این ادعا درست است؟

طبق اظهارات موسسه ملی بهداشت در ایالات متحده آمریکا، طاسی الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک، در حدود ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن در ایالات‌متحده تأثیرگذار بوده است. از دست دادن مو به علت انقباض فولیکول‌های مو و تأثیر آن در چرخه رشد است.

دانشمندان سال‌هاست که یکی از عوامل طاسی مردانه را دی هیدروتستسترون که یکی از هورمون‎های مشتق شده از هورمون تستسترون است، می‌دانند. دی هیدرو تستسترون ۵ برابر قوی‌تر از تستسترون است، هنگامی‌که تستسترون به دی هیدرو تستسترون تبدیل می‌شود، در موهایی که فولیکول‌هایی که نسبت به این هورمون حساس هستند، سبب کوچک‌تر شدن پیاز مو شده و باعث می‌شود موها به‌اندازه کافی رشد نکنند و قوی نشوند و درنتیجه کوتاه و نازک گردیده و رفته‌رفته رشدشان متوقف شود. این هورمون برای اکثر نقاط بدن ضروری، ولی عارضه ریزش موی سر را هم ایجاد می‌کند. چگونگی پخش شدن این هورمون در بدن هنوز کشف نشده است.

اشکان مختلف تستسترون

تستسترون در بدن به اشکال مختلفی وجود دارد، تستسترون آزاد که پروتئین ندارد، این فرم تستسترون بیشتر در بدن موجود است. تستسترون همچنین می‌تواند به آلبومین، یک پروتئین در خون متصل شود.

دی هیدوتستسترون (DHT) توسط یک آنزیم از تستسترون ساخته شده است و ۵ برابر قوی‌تر از تستسترون است. (DHT) عمدتاً توسط بدن در پروستات، پوست و فولیکول‌های مو استفاده می‌شود.

(DHT) هورمون ریزش مو

دی هیدروتستسترون توسط آنزیمی به نام ۵-آلفا ردوکتاز از تستسترون ساخته شده است. همچنین می‌تواند از DHEA ساخته شود که هورمون شایع در زنان است. DHT در پوست، فولیکول‌های مو و پروستات یافت می‌شود. فعالیت‌های DHT و حساسیت فولیکول‌های مو به DHT سبب ریزش مو می‌شود.

بنابراین، مقدار تستسترون یا DHT نیست که موجب طاسی می‌شود، بلکه این حساسیت‌های موی فرد است. این حساسیت توسط ژنتیک تعیین می‌شود. ژن AR باعث می‌شود گیرنده فولیکول‌های مو با تستوسترون و DHT ارتباط برقرار کند. اگر گیرنده فرد به‎خصوص حساس باشند، به‌راحتی آن‌ها حتی با مقادیر کمی از DHT تحت تأثیر قرار می‌گیرند، و درنتیجه باعث ریزش مو می‌شود. ژن‌های دیگر نیز ممکن است در این مشکل نقش داشته باشند.
نقش تستسترون در طاسی مردانه

۲ درمان برای طاسی ناشی از تستسترون

– ماینوکسیدیل: یک دارو که به پوست سر مالیده و سبب تقویت پیاز مو می‌شود، این دارو سبب به تأخیر افتادن و گاهی توقف طاسی و رشد مو می‌شود.

– فیناستراید: این دارو یک قرص است که از تبدیل تستسترون به دی هیدرو تستسترون جلوگیری می‌کند.

– در این زمینه همچنین می‎توانید مقاله متدهای رفع دائمی طاسی را مطالعه نمایید.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha