مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

ریزش موی سر

ریزش موی سر یکی از معدود مشکلاتی است که گریبان گیر اکثر مردم دنیا به خصوص مردان است و اغلب افراد در طول عمر خود به نوعی با آن روبرو می شوند و هر کس با روشی درصدد جلوگیری از آن است.

اما واقعا در چه مرحله ای از زندگی موهای انسان شروع به ریزش می کنند؟ به طور کل در همه زندگی ۱۰درصد از کل موها در فاز استراحت هستند و بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه این موها می ریزند و به جای آن ها موهای جدیدی رشد می کنند. درعلم پزشکی زمانی یک فرد مشخص می شود که دچار نوع خاصی از ریزش مو است که در طول روز بر خلاف حالت طبیعی بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی او بریزد. راه حل ریزش مو چیست؟

دلایل ریزش موی سر

همانند بسیاری از بافتها، موها نیز زنده هستند. فولیکول های مو به طور دوره ای جایگزین می شوند و در هر زمان خاص، آنها در یکی از سه مرحله چرخه رشد قرار دارند. مرحله فعال در حال رشد (فاز anagen)  ، مرحله استراحت (فاز catagen) و مرحله   تکامل (فاز telogen) است. مرحله تکامل بعد از یک مرحله استراحت شروع می شود که در آن موها شروع به ریزش می کنند، در افراد عادی تعداد کل موهای سر معمولا ۱۰۰۰۰۰ عدد است. مو به میزان ۱ تا ۲ سانتیمتر در هر ماه رشد می کند و طول دوره آناژن ۲ تا ۴ سال است در حالی که تلوژن معمولا ۱۰۰ روز است که در آن تقریبا ۴۰ تا ۱۰۰ مو روزانه ریخته می شود. این میزان ریزش مو به دلیل اثرات دما در اواخر تابستان و اوایل پاییز افزایش می یابد و در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاهش می یابد.

مردم معمولاً حدود ۱۰۰ مو در روز از دست می دهند ولی دچار کچلی نمی شوند زیرا موهای بلافاصله بعد از ریزش در همان زمان شروع به رشد می کنند. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که این چرخه رشد و ریزش مو مختل شود و یا وقتی که فولیکلول مو از بین برود و بافت اسکار جایگزین شود.

شروع بالینی ریزش مو و کچلی در مردان و زنان عموما در سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی است. ژنتیک یکی از شایع ترین علل طاسی الگوی مردانه و یا آلوپسی آندروژنی است که ممکن است در سالهای نوجوانی شروع شود و با افزایش سن بیشتر گردد.

ریزش مو می تواند در نتیجه عواملی مانند وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری های خاص، مشکلات روحی و یا استفاده از برخی داروها اتفاق بیوفتد. ریزش موی ارثی و همچنین ریزش موی ناشی از افزایش سن شایع ترین علل طاسی در بین افراد می باشد. پیش از انجام درمان ریزش مو لازم است که علت ریزش مو و گزینه های درمان به دقت توسط پزشک متخصص مو بررسی گردد.

ریزش موی سر

علائم ریزش مو

از دست دادن مو بسته به آنچه باعث آن می شود، می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود. این مشکل می تواند به صورت ناگهانی و یا به تدریج بر روی پوست و یا کل بدن شما تآثیر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقت و برخی دیگر دائمی هستند.

نازک شدن پوست سر، ریزش بیش از حد موها در هنگام شستشو و یا شانه زدن و پوسته پوسته شدن پوست سر بخش هایی از علائم ریزش مو می باشد که فرد باید در هنگام مشاهده آنها به درمان اقدام نماید. ریزش موی ناگهانی می تواند یک وضعیت پزشکی اولیه باشد که نیاز به درمان دارد.

عوامل افزایش خطر ریزش مو

  • سابقه خانوادگی
  • سن
  • کاهش وزن قابل توجه و ناگهانی
  • بیماری های خاص مانند دیابت و لوپوس
  • شرایط روحی مانند استرس

ریزش موی سر

روش های جلوگیری از ریزش مو

ریزش موی سر ناشی از ژنتیک قابل پیشگیری نیست ولی در موارد دیگر این نکات می توانند در جلوگیری از انواع ریزش مو موثر واقع شوند:

  • اجتناب از کشیدن موها
  • اجتناب از آرایش بیش از حد موها و استفاده از وسایل گرمایشی مانند اطو و سشوار
  • اجتناب از خوردن داروهایی که موجب ریزش مو می گردند
  • محافظت از موها در برابر اشعه مضر خورشید
  • اجتناب از کشیدن سیگار
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

به اشتراک بگذارید