مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

ریزش موی سر

ریزش موی سر یکی از معدود مشکلاتی است که گریبان گیر اکثر مردم دنیا به خصوص مردان است و اغلب افراد در طول عمر خود به نوعی با آن روبرو می شوند و هر کس با روشی درصدد جلوگیری از آن است.

اما واقعا در چه مرحله ای از زندگی موهای انسان شروع به ریزش می کنند؟ به طور کل در همه زندگی ۱۰درصد از کل موها در فاز استراحت هستند و بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه این موها می ریزند و به جای آن ها موهای جدیدی رشد می کنند. درعلم پزشکی زمانی یک فرد مشخص می شود که دچار نوع خاصی از ریزش مو است که در طول روز بر خلاف حالت طبیعی بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی او بریزد. راه حل ریزش مو چیست؟

دلایل ریزش موی سر

همانند بسیاری از بافتها، موها نیز زنده هستند. فولیکول های مو به طور دوره ای جایگزین می شوند و در هر زمان خاص، آنها در یکی از سه مرحله چرخه رشد قرار دارند. مرحله فعال در حال رشد (فاز anagen)  ، مرحله استراحت (فاز catagen) و مرحله   تکامل (فاز telogen) است. مرحله تکامل بعد از یک مرحله استراحت شروع می شود که در آن موها شروع به ریزش می کنند، در افراد عادی تعداد کل موهای سر معمولا ۱۰۰۰۰۰ عدد است. مو به میزان ۱ تا ۲ سانتیمتر در هر ماه رشد می کند و طول دوره آناژن ۲ تا ۴ سال است در حالی که تلوژن معمولا ۱۰۰ روز است که در آن تقریبا ۴۰ تا ۱۰۰ مو روزانه ریخته می شود. این میزان ریزش مو به دلیل اثرات دما در اواخر تابستان و اوایل پاییز افزایش می یابد و در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاهش می یابد.

مردم معمولاً حدود ۱۰۰ مو در روز از دست می دهند ولی دچار کچلی نمی شوند زیرا موهای بلافاصله بعد از ریزش در همان زمان شروع به رشد می کنند. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که این چرخه رشد و ریزش مو مختل شود و یا وقتی که فولیکلول مو از بین برود و بافت اسکار جایگزین شود.

شروع بالینی ریزش مو و کچلی در مردان و زنان عموما در سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی است. ژنتیک یکی از شایع ترین علل طاسی الگوی مردانه و یا آلوپسی آندروژنی است که ممکن است در سالهای نوجوانی شروع شود و با افزایش سن بیشتر گردد.

ریزش مو می تواند در نتیجه عواملی مانند وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری های خاص، مشکلات روحی و یا استفاده از برخی داروها اتفاق بیوفتد. ریزش موی ارثی و همچنین ریزش موی ناشی از افزایش سن شایع ترین علل طاسی در بین افراد می باشد. پیش از انجام درمان ریزش مو لازم است که علت ریزش مو و گزینه های درمان به دقت توسط پزشک متخصص مو بررسی گردد.

ریزش موی سر

علائم ریزش مو

از دست دادن مو بسته به آنچه باعث آن می شود، می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود. این مشکل می تواند به صورت ناگهانی و یا به تدریج بر روی پوست و یا کل بدن شما تآثیر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقت و برخی دیگر دائمی هستند.

نازک شدن پوست سر، ریزش بیش از حد موها در هنگام شستشو و یا شانه زدن و پوسته پوسته شدن پوست سر بخش هایی از علائم ریزش مو می باشد که فرد باید در هنگام مشاهده آنها به درمان اقدام نماید. ریزش موی ناگهانی می تواند یک وضعیت پزشکی اولیه باشد که نیاز به درمان دارد.

عوامل افزایش خطر ریزش مو

 • سابقه خانوادگی
 • سن
 • کاهش وزن قابل توجه و ناگهانی
 • بیماری های خاص مانند دیابت و لوپوس
 • شرایط روحی مانند استرس

روش های جلوگیری از ریزش موی سر

ریزش مو برای تمام افراد نگران کننده است و همه به نوعی به دنبال روشهای جلوگیری از بروز آن هستند تا دچار این مشکل نگردند. بهترین راه برای جلوگیری از ریزش مو محافظت از موها می باشد.

از تضعیف ریشه موها جلوگیری کنید

از آنجا که یکی از اصلی ترین علل ریزش مو ضعیف شدن ریشه و فولیکول های مو می باشد باید تا جایی که می توانید سعی کنید ریشه موها را قوی نگه دارید. برای اینکار می توایند از برخی مواد طبیعی و شامپوهای مناسب استفاده نمایید.

مراقب موهای خیس باشید

موها وقتی خیس هستند در آسیب پذیر ترین حالت ممکن قرار دارند پس باید مراقبت آنها باشید. بعد از حمام اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند از ماساژ آنها با هوله و یا کشیدن سشوار تا جایی ممکن خودداری کرده و وقتی بخشی از رطوبت موها از بین رفت آنها را به آرامی شانه نمایید.

هرچند وقت یکبار چند سانت از موها را کوتاه نمایید

موی بیشتر افراد بعد از گذشت مدتی از اخرین اصلاح دچار موخوره می گردد برای جلوگیری از بروز این مشکل که به مرور باعث کدر شدن موها و بروز ریزش مو می گردد، بهتر است هر چند وقت یکبار پایین موها را کوتاه نمایید.

ریزش موی سر

از خوردن داروهایی که موجب ریزش مو می شوند خودداری نمایید

برخی از داروها مانند راکوتان به مرور زمان باعث ریزش مو می شوند، قبل از مصرف هرگونه دارویی در مورد عوارض آن تحقیق نموده و حتما با پزشک مشورت کنید. اگر مجبور به استفاده از داروهایی که عوارضشان ریزش مو است شدید حتما به فکر راه حل های تقویت مو نیز باشید.

از کشیدن سیگار خودداری نمایید

کشیدن سیگار باعث ریزش مو میگردد. اگر به فکر مراقبت از موهایتان هستید بهتر است استعمال دخانیات را برای همیشه کنار بگذارید.

از موها در برای اشعه مضر خورشید محافظت کنید

اشعه های مضر خورشید می توانند موجب رسیدن آسیب به موها شوند، بهتر است تا جایی که می توانید در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید و همچنین می توانید از ماسک های مخصوص برای محافظت از موها در برابر این امواج استفاده نمایید.

موها را  در برابر حرارت قرار ندهید

استفاده بیش از حد از سشوار و اطو مو و هرگونه وسیله مشابه که برای آرایش موها مورد استفاده قرار می گیرد یکی از اصلی ترین عوامل آسیب به مو می باشد. بهتر است استفاده از این روش ها را بسیار کاهش داده و در صورت استفاده از آنها از سرم های محافظت کننده مو استفاده نمایید.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مفید و مقوی باعث سلامت عمومی بدن و زیبایی پوست و مو می گردد. بهتر است مواد حاوی ویتامین ها و پروتئین ها را به مقدار مناسب در رژیم روزنه تان جا دهید و در صورتی که از رسیدن این مواد به مقدار کافی به بدن مطمئن نیستید می توانید از مکمل ها استفاده نمایید.

روش های درمان ریزش مو

با گستردگی مشکل ریزش مو در بین زنان و مردان تقریبا در تمامی سنین و با توجه به اهمیتی که درمان ریزش مو در زیبایی افراد دارد روز به روز روش های نوینی برای درمان این مشکل بوجود می آید. در ادامه سعی میکنیم به تمامی این روش های برای درمان ریزش مو بپردازیم.

توجه داشته باشید که نخستین گام برای درمان ریزش مو، تشخیص علت بروز آن می باشد؛ چراکه تمامی روش های درمانی برای تمامی الگوهای ریزش مو مناسب نخواهند بود.

روش های کلینیکی درمان ریزش مو

برای درمان ریزش مو به خصوص در انواع پیشرفته آن بهترین راه مراجعه به یک پزشک متخصص است. پزشک با بررسی علت ریزش مو روش مناکسب را برای بیمار در نظر خواهد گرفت، علاوه بر این روش های خانگی و سنتی درمان ریزش مو برای تمامی انواع ریزش مو به خصوص ریزش موی ژنتیکی، ریزش موی ناشی از استرس و مشکلات روانی، ریزش موی ناشی از اختلال هورمونی و برخی دیگر از شکل های ریزش مو موثر واقع نخواهند شد. برخی از روشهای درمان ریزش مو در کلینیک های پوست و مو عبارتند از:

در مقاله های به طور جداگانه به تمامی روش های گفته شده پرداختیم. اگر قصد کسب اطلاعات در مورد روش انجام این درمان ها و مزایا و معایب هریک از آنها دارید روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

ریزش موی سر

روش های خانگی درمان ریزش موی سر

روش های زیادی برای درمان ریزش مو در خانه وجود دارد، این روش ها برای درمان ریزش موی خفیف و دوره ای مناسب هستند. بعبارتی بیشتر از اینکه باعث درمان ریزش مو شوند می توانند با تقویت ریشه مو از پیشروی بیماری و یا بوجود آمدن آن جلوگیری به عمل نمایند.

استفاده از روش های خانگی آسان و کم هزینه است اما باید تا رسیدن به نتایج مثبت صبر زیادی داشته باشید و این روش ها را به طور مکرر انجام دهید. به این منظور می توانید از مواد طبیعی برای ساخت ماسک موهای طبیعی و خانگی استفاده نمایید. برخی از مواد مفید برای ساخت ماسک مو عبارتند از: پیاز، روغن های طبیعی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل، عسل و …

روش های سنتی درمان ریزش موی سر

طب سنتی نیز روش هایی را برای درمان ریزش مو و تقویت موهای سر در نظر گرفته است. شما با مراجعه به عطاری و مطرح کردن مشکل ریزش موی خود می توانید طیف گسترده ای از محصولات سنتی که برای مو مفید هستند را تهیه نمایید. برخی از این محصولات عبارتند از: عرقیجات گیاهی، خرگوشک، رازیانه، رزماری و…

آیا حتما باید برای درمان ریزش موی سر به پزشک مراجعه نمود؟

پاسخ به این سوال مثبت است؛ همانطور که گفتیم اولین راه برای درمان ریزش مو و جلوگیری از پیشرفت آن، تشخیص علت ریزش مو است که تنها با مراجعه به پزشک مشخص می گردد. پزشک با انجام آزمایشات مربوطه علت ریزش مو را پیدا کرده و درمان مناسب با آن را در پیش می گیرد.

خود درمانی در مورد ریزش مو ممکن است تنها موجب بیشتر شدن آن گشته و هزینه های بعدی برای درمان را بیشتر کند. برخی از انواع ریزش مو ریشه در بیماری ها و مشکلات داخلی دارند که با روش های خانگی قابل درمان نمی باشد. ممکن است بطور موقت شاهد توقف ریزش مو شوید اما اگر مشکل اصلی حل نشود ریزش مو باز هم ادامه خواهد داشت.

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مو مناسب است؟

اگر متوجه ریزش موی شدید و ناگهانی شدید و حس کردید که افتادن موها بر اثر ریزش موی طبیعی اتفاق نمی افتد حتما برای درمان به پزشک مراجعه نمایید. ریزش موی ناگهانی می تواند نشانه یک وضعیت پزشکی اساسی باشد که نیاز به درمان دارد.

روش های تشخیص علت ریزش موی سر

وقتی به پزشک مراجعه کنید، برای تشخیص علت ریزش مو معاینات فیزیکی انجام شده و سوابق بیماری و خانوادگی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مرحله بعدی پزشک آزمایش های زیر را انجام خواهد داد.

 • آزمایش خون: برای تشخیص وجود بیماری در فرد
 • آزمایش کشش: پزشک به آرامی موهای شما را می کشد تا میزان ریزش مو را متوجه شود.
 • نمونه برداری از پوست سر: دکتر برای تشخیص وجود بیماری در ریشه مو یا پوست سر مقداری از مو یا پوست سر شما را برمی دارد.
 • میکروسکوپ نوری: با استفاده از این وسیله ساقه مو مورد بررسی قرار می گیرد.

پزشک همچنین این سوال ها را از شما خواهد پرسید:

 • ریزش مو را برای اولین بار کی تجربه کردید؟
 • ریزش مو شما مداوم یا گاه به گاه است؟
 • آیا متوجه رشد ضعیف موها، شکستگی مو یا ریزش مو شده اید؟
 • آیا ریزش مو شما به طور تکه ای است یا کلی؟
 • آیا مشکلی مشابه در گذشته داشته اید؟
 • آیا کسی در بستگان درجه یک شما ریزش مو دارد؟
 • چه داروها یا مکمل ها به طور منظم مصرف می کنید؟
 • ریزش مو شما را افزایش داده باشد؟
 • آیا چیزی است که ریزش مو شما را بدتر کرده باشد؟

ریزش موی سر

لزوم همکاری با پزشک برای درمان ریزش موی سر

فراموش نکنید که انجام هر روشی برای درمان به همکاری شما و انجام دستورالعمل های مورد نیاز بستگی دارد. در طی جلسات حتما اطلاعات شخصی خود و سوابق بیماریتان را با پزشک در میان بگذارید. فهرستی از تمامی داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید و سوالات زیر را از پزشک بپرسید:

 • علت احتمالی ریزش موی سر من چیست؟
 • آیا علل احتمالی دیگری وجود دارد؟
 • چه نوع آزمایش هایی نیاز دارم؟
 • آیا ریزش مو دائمی است یا دوباره رشد می کند؟ چقد طول میکشه؟• بهترین شیوه عمل چیست؟
 • آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید دنبال کنم؟
 • آیا باید به یک متخصص مراجعه کنم؟ هزینه آن چقدر خواهد بود و آیا بیمه هزینه های ویزیت متخصص را پوشش می دهد؟
 • آیا جایگزین عمومی برای داروهایی که برای من تجویز می کنید وجود دارد؟
 • آیا شما بروشورهایی دارید که بتوانم با خود به خانه ببرم؟
 • چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

مهمترین داروهای ضد ریزش موی سر

ماینوکسیدیل و فیناستراید دو داروی مهم در درمان ریزش مو هستند که به شکل خوراکی و یا استعمال خارجی در دوزهای مختلف بنا به تشخیص پزشک تجویز می گردند.

ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی سر

این دارو هم برای زنان و هم برای مردان می تواند تجویز گردد. در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل ممکن است ریزش مو مشاهده گردد اما بعد از مدتی موهای نازک و کوتاه تر از موهای قبلی رشد می کنند. طول دوره درمان با ماینوکسیدیل معمولا شش ماه است و عوارض جانبی آن شامل سوزش پوست سر، رشد موی ناخواسته در مجاور پوست سر و ضربان قلب بالا باشد.

فیناستراید برای درمان ریزش موی سر

این دارو برای مردان تجویز می شود. بسیاری از مردان که فیناستراید مصرف می کنند، کاهش ریزش مو آهسته را تجربه می کنند و برخی ممکن است رشد موی جدید را تجربه کنند. شما برای حفظ مزایا، باید استفاده از آن را ادامه دهید.فیناستراید ممکن است برای مردان بالای ۶۰ سال به خوبی کار نکند. عوارض جانبی نادر فیناستراید شامل موارد زیر است: کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشد.

[تعداد: 3   میانگین: 4/5]

به اشتراک بگذارید

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha