مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

طاسی جلوی سر طاسی جلوی سر
15 سپتامبر 2018 بدون نظر 967 بازدید

دلایل مؤثر در طاسی جلوی سر

طاسی جلوی سر معمولا در اثر مشکلات مو مرتبط با هورمونی به نام دی هیدروتسوتسترون که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود، اتفاق می افتد. این هورمون می تواند فولیکول های مویی را که به صورت ژنتیکی نسبت به سطح بالای این هورمون حساس هستند از فعالیت بازدارد. چنانچه فولیکول مو مدت زمان طولانی تحت تاثیر سطح بالای هورمون دی هیدروتسوتسترون قرار بگیرد به مرور زمان کوچک تر و کوچک تر می شود و موی ضعیف تر و نازک تری از آن می روید و حتی ممکن است فولیکول به کلی از کار بیفتد و از بین رود.

میزان شیوع  این نوع طاسی در میان خانم ها و آقایان

 در آقایان معمولا فولیکول های موهای قسمت جلو و مرکز سر دارای گیرنده هورمون مردانه هستند ولی در  زنان معمولا تمام فولیکول ها ی موی سر گیرنده هورمون مردانه دارند ، بنابراین ریزش موی سر و طاسی جلوی سر هم برای آقایان و هم برای خانم ها اتفاق می افتد. اما به صورت کلی عارضه طاسی و ریزش موهای جلوی سر در میان آقایان شایع تر است و زنان اغلب دچار ریزش موی پراکنده در کل سر می شوند.

مکانیسم هورمون دی هیدرو تسوتسترون برای از بین برن فولیکول های موی سر 

این هورمون مردانه به گیرنده های آندروژنی موجود در ناحیه درمال پاپیلای فولیکول های مو می چسبد و در عملکرد سلول های درمال پاپیلا برای جذب مواد مغذی مورد نیاز مو از خون مانع ایجاد می کند. در نتیجه تغذیه ی بهینه ی مو محدود می شود و رشد ساقه ی مو متوقف می گردد.

دلایل مؤثر در طاسی جلوی سر

سطح بالای هورمون دی هیدروتسوتسترون در پوست سر برای مینیاتوری کردن و منقبض کردن فولیکول های موی سر به صورت ژنتیکی برنامه ریزی شده است. این مسئله مانع ساخته شدن فولیکول های موی جدید می شود در نتیجه منجر به کاهش رشد موها، نازک شدن و ریزش موها به دلیل ضعف فولیکول ها می گردد. بنابراین متعادل شدن سطح هورمون دی هیدروتسوتسترون در بدن و محدود ساختن پذیرش آندروژن توسط فولیکول های مو برای پاسخگویی به مشکل ریزش مو و طاسی نواحی جلوی سر ضروری است.

دیگر دلایل طاسی جلوی سر

ریزش مو و طاسی در ناحیه جلوی سر همیشه به دلیل حساسیت به هورمون مردانه نیست گاهی اوقات این عارضه بنا به دلایل دیگری هم ایجاد می شود که مهم ترین ان ها عبارتند از:

  • رژیم غذایی نامناسب
  • استرس های روانی
  • عفونت پوست سر
  • مراقبت های نادرست از مو
  • برخی از درمان های پزشکی نظیر شیمی درمانی
  • زمینه های ارثی
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha