مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

سفید شدن ناگهانی مو سفید شدن ناگهانی مو
17 جولای 2018 بدون نظر 1226 بازدید

دلایل سفید شدن ناگهانی مو چیست؟

یکی از نشانه‌های بالا رفتن سن و رسیدن به سنین میان‌سالی و پیری، سفید شدن موها می‎باشد. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک‌سوم مردم دنیا سفید شدن مو را در سنین پایین و قبل از ۳۰ سالگی تجربه می‌نمایند. این عامل ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلف ازجمله وراثت و یا وجود مشکل در سلامتی افراد اتفاق بیافتد. اما سفید شدن ناگهانی مو چیست؟ چه تفاوتی با سفید شدن زودرس موها دارد؟ با ما همراه باشید.

تفاوت سفید شدن غیر منتظره مو با سفیدی زودرس موها

فولیکول‌های موجود روی پوست ما همراه با خود ما پیر می‌شوند و با این پیر شدن رنگ‌دانه‌ای که رنگ طبیعی مو را ایجاد می‌کند کمتر تولید می‌شود، و این‌گونه تارهای سفید مو ساخته می‌شوند. اما گاهی این فرآیند طبیعی دچار تغییر می‌گردد و برخی از افراد در سنین پایین رنگ‌دانه‌های موی خود را از دست می‌دهند.

همه‌ی انسان‌ها زمانی با سفید شدن مو روبه‌رو می‌شوند، اما اگر این سفیدی برای سفید پوستان در ۲۰ سالگی و برای سیاه پوستان در ۳۰ سالگی رخ دهد، سفید شدن ناگهانی مو یا سفیدی زودرس موها تلقی می‌شود.

سفید شدن ناگهانی مو معمولاً تحت تأثیر یک شوک عصبی و یا بروز بیماری‌های سخت اتفاق می‌افتد، به این معنی که فرد در طی مدت زمان کوتاهی دچار سفیدی مو می‌گردد. برخی از افراد این حالت را با سفیدی زودرس مو اشتباه می‌گیرند، در صورتی که سفید شدن زود هنگام موها، به معنی سفید شدن مو در دوران جوانی و نوجوانی می‌باشد. در این مطلب به بررسی و شرح هردوی این موضوعات خواهیم پرداخت.
دلایل سفید شدن ناگهانی مو چیست؟

علت سفید شدن ناگهانی مو

از آنجا که ژن‌های ایجاد کننده رنگدانه پوست و مو، سیستم ایمنی بدن را نیز کنترل می‌نمایند، این حالت می‌تواند ناشی از تأثیرات سیستم ایمنی بر روی ژن‌هایی که مربوط به رنگ پوست و مو می‌باشند، باشد. به این معنی که وقتی سیستم ایمنی بدن دچار آسیب می‌گردد، به این ژن‌ها نیز آسیب وارد شده و از بین می‌روند.

این اتفاق به‌شدت نادر است و برای درصد کمی از افراد رخ می‌دهد. مواردی که توضیح دادیم نتیجه آخرین تحقیقات در این زمینه هستند که هنوز تکمیل نشده‌اند، علم پزشکی هنوز نتوانسته است پاسخ روشنی در مورد این مشکل بیابد و تحقیقات همچنان ادامه دارند.

دلایل سفیدی زودرس موها

سفید شدن مو پیش از ۲۰ سالگی برای سفیدپوستان و پیش از ۳۰ سالگی برای آفریقایی-آمریکایی‌ها به‌عنوان سفید شدن زودرس در نظر گرفته می‌شود. عواملی مانند: کمبود ویتامین ب ۱۲، کم‌کاری تیروئید، کم خونی، بیماری عروق کرونر و استرس مزمن در سفیدی زودرس و یا ناگهانی مو تأثیر دارند.

کمبود ویتامین ب ۱۲

بدن انسان ویتامین ب ۱۲ را تولید نمی‌کند، پس ما این ویتامین را باید از طریق مواد غذایی مانند: جگر، گوشت قرمز، ماهی ساردین، سویای غنی شده، لبنیات کم چرب، پنیر و تخم مرغ دریافت کنیم.  کمبود این ویتامین باعث کمبود رنگ دانه طبیعی مو می‌شود. گیاه خواران به دلیل اینکه در رژیم غذای خود محدودیت‌هایی دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

کم کاری تیروئید

زمانی که غده‌ی تیروئید هورمون کافی تولید نمی‌کند کم کاری تیروئید ایجاد می‌شود. این کم کاری  که در زنان بیشتر از مردان شایع است باعث سفیدی زودرس موها می‌شود.

دلایل سفید شدن ناگهانی مو چیست؟

کم خونی

هنگامی‌که خون گلبول‌های قرمز سالم (هموگلوبین) کافی نداشته باشد کم خونی صورت می‌گیرد، هموگلوبین همان چیزی است که اکسیژن کافی را به تمام نقاط بدن می‌رساند. کمبود آهن به همراه کمی کمبود ویتامین ب ۱۲ می‌تواند باعث سفیدی زودرس مو شود.

بیماری عروق کرونر

این بیماری یک بیماری قلبی است، در این بیماری شریان‌های قلب تنگ می‌شوند و جریان خون به قلب محدود می‌شود. پژوهشگران متوجه شدند افرادی که به این بیماری مبتلا هستند بیشتر از افراد سالم دچار سفیدی زودرس موها می‌شوند.

استرس مزمن

استرس‌های دائمی نیز می‌توانند باعث سفیدی زودرس مو شوند؛ زیرا استرس مولکول‌هایی به نام (رادیکال آزاد) تولید می‌کند که عملکرد تولید رنگ‌دانه طبیعی مو را مختل می‌کند. البته به‌تازگی نیز دانشمندانی به این نتیجه رسیده‌اند که سفید شدن ناگهانی مو پس از شوک‌های عصبی می‌تواند به دلیل تأثیرات سیستم عصبی بر روی ژن‌ها باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 4/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha