مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

آلوپسیا آره آتا آلوپسیا آره آتا
19 آگوست 2018 بدون نظر 582 بازدید

دلایل بروز بیماری آلوپسیا آره آتا در افراد

آلوپسیا آره آتا یکی از انواع آلوپسی یا طاسی است که در آن موهای نواحی خاصی از سر یا بدن به حالت دایره ای شکل یا سکه ای دچار ریزش ناگهانی می شوند. این نوع از آلوپسی در همه ی افراد ممکن است ایجاد شود و اختصاص به سن یا جنسیت خاصی ندارد.

علائم بیماری آلوپسیا آره آتا

ریزش مو در نواحی خاصی از سر، صورت و بدن که عموما باعث ایجاد اشکال دایره ای شکل بدون مویی با قطر ۱ الی ۵ سانتی متر می شود. این گونه از طاسی در برخی مواقع ممکن است گسترده تر شود و یا اینکه فقط باعث نازکی و سفیدی موها در ناحیه خاصی گردد.

اما به هر حال شایع ترین حالت آن همان ایجاد نواحی سکه ای شکل بدون مو که ممکن است موهای اطراف ناحیه طاسی نیز ساقه طبیعی اما قاعده ی باریکی داشته باشند. در برخی از بیماران هم ممکن است فروفتگی ها یا خطوط طولی در سطح ناخن ها دیده شود. در این بیماری، پوست ناحیه ای که دچار ریزش مو شده است هیچ تغییر ظاهری خاصی از قبیل زخم ، تغییر رنگ و … را نشان نمی دهد.

دلایل بروز بیماری آلوپسیا آره آتا در افراد

دلایل  بروز بیماری

بسیاری از افرادی که به بیماری آلوپسی آره آتا مبتلا می شوند، احساس می کنند که پس از شوک ها یا استرس های شدید روحی دچار ریزش موی سکه ای می شوند اما از لحاظ علمی این مسئله هنوز اثبات نشده است. در حال حاضر علت بیماری هنوز به صورت کاملا دقیق شناسایی نشده است.

محققانی که در مورد علل بروز این بیماری در حال تحقیق هستند معتقدند که ظاهرا عاملی که هنوز برای ما ناشناخته است موجب تحریک سیستم ایمنی بدن برای حمله به فولیکول های مو می شود و به دلیل اینکه موهای سفید در اثر این بیماری ریخته نمی شوند، به نظر می رسد که سیستم ایمنی بدن سلول های ملانوسیت فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. در اطراف فولیکول های مویی که مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند، تعداد زیادی گلبول سفید جمع می شود و موجب التهاب  فولیکول و در نتیجه ریزش  ناگهانی و غیر طبیعی مو  می گردد.

ارتباط آلوپسیا آره آتا با سایر بیماری ها

اکثر افراد مبتلا به طاسی یا آلوپسی آره آتا در از لحاظ سلامتی جسمی مشکل خاصی ندارند، اما مواردی هم وجود دارد که این بیماری در کنار سایر بیماری های سیستم ایمنی بدن از قبیل لوپوس، آتوپی، لیکن پلان، آسم، دیابت نوع یک ، کم خونی بدخیم و … گزارش می شود.

[تعداد: 1   میانگین: 4/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha