دلایل ریزش مو ودلایل ریزش مو و انواع درمان ها انواع درمان ها

الگوی ریزش مو، مدل طاسی در مردان و زنان
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶

هر شخص روزانه در حدود ۱۰۰ تار مو از دست میدهد که این به عنوان بخشی از چرخه طبیعی رشد مو می باشد، اما ریزش بیش از حد آن نگران کننده است.
آمریکایی ها سالانه بیش از ۳٫۵ بیلیون دلار برای درمان آن به انجمن موی آمریکا می پردازند.
موی اکثر مردم ماهانه بیش از نیم اینچ رشد می کند، در حدود ۹۰ درصد از موهای شما فعالانه در هر زمان در حال رشد هستند و ۱۰ درصد مابقی در مرحله خواب قرار گرفته اند که بعد از ۲ تا ۳ ماه، این موهای خوابیده می ریزند ودر حالی که برخی فولیکول ها در حالت خواب قرار می گیرند بقیه فولیکول ها شروع به رشد موهای جدید میکنند.
آلوپسی، اصطلاح پزشکی ریزش مو ، تنها مختص پوست سر نیست و برخی بیماری ها و داروها می توانند موجب ریزش موهای بدن هم بشوند، این در حالس است که ۹۵ درصد از دلایل ریزش موی سر ژنتیکی است.
علاوه بر وراثت میتوان دلایل ریزش مو را در طیف گسترده ای شامل موارد زیر قرار داد،:
مدل موی خشن : مدل مو هایی که به طور مداوم از بیگودی ها یا سنجاق موها استفاده میکنند یا برای مدل دادن باید موها را بسیار کشید میتوانند باعث آسیب زدن به فولیکول مو شوند . استفاده نادرست محصولات شیمیایی مثل رنگ مو، دکلره، صاف کننده یا مواد فر میتوانند از دلایل ریزش مو باشند.ریزش موی حاصله، بسته به درجه آسیب دیدگی مو میتواند دائمی شود
تنظیم نبودن هورمون: در خانم ها، جابجایی هورمونی حاصل از قرص های جلوگیری از بارداری، زایمان، یائسگی و یا هسترکتومی (خارج کردن رحم از بدن) میتوانند فولیکول های مو را بیش از حد نرمال وادار به شروع مرحله خواب بکنند.
بیماری یا جراحی: استرس بیماری یا جراحی ممکن است بدن را به شکلی سریع از انجام وظایف غیر ضروری مثل رشد مو بازدارد.شرایط های خاص هم می توانند تهدیدی برای مو باشند، از جمله اختلالات تیروئید، سفلیس، فقر آهن، لوپوس یا عفونت شدید.یک حالت خودایمنی به نام کچلی منطقه ای که درمان هم ندارد می تواند موجب ریزش سریع موهای بدن شود.
داروها و ویتامین ها: شیمی درمانی سرطان، هنگام کشتن سلولهای سرطانی گرداگرد بدن که به شکلی سریع در حال رشداند به فولیکول های مو نیز حمله می کند یکی از دلیل برای ریزش مو می باشد.از سایر عوارض جانبی داروها میتوان داروهای فشار خون و داروهای نقرس (یک بیماری رایج دردناک ناشی از اسید اوریک بالا) را نام برد. مصرف بیش از حد ویتامین ها هم میتواند یکی از دلایل آن باشد.
کمبود تغذیه: رژیم های سخت یا غذا خوردن غیر اصولی (پرخوری، بی اشتهایی) میتوانند به طور موقتی فولیکول های مو را بی حس کنند تا رشد آنها متوقف گردد. این نیز می تواند در اثر کمبود پروتئین، ویتامین ومواد معدنی رخدهد.
کهولت سن: یکی از دلایل ریزش موی طبیعی بالا رفتن سن می باشد.
داروها:
درمان های ریزش مو دارای دامنه وسیعی از قوی تا ضعیف و از ارزان تا گران میباشند. بیشتر بستگی دارد به اینکه چه مقدار از موها از بین رفته است و اینکه کدام در اولویت است و اینکه بیمار بخواهد تنها قسمت بی مو را پوشش دهد یا اینکه آن را جایگزین کند.
درمان های رایج :
بافت مو یا کلاه گیس: کلاه گیس ها و بافت مو هایی که کل سر را پوشش دهند یا افزودن مو به موهای موجود که سر را به حالت پرمو بازگرداند پرهزینه اند. آنها ، مخصوصا برای بیماران سرطانی بیمارانی که ریزش موی موقتی دارند کاربرد دارند.
کرم ها و لوسیون های موضعی: ماینوکسیدیل قوی، میتواند برخی رشد موها را، بخصوص آنهایی را که ریزش موی ارثی دارند را بازگرداند. این باید مستقیما روی سر استفاده شود. فیناستراید قوی (پروپشیا) که به شکل قرص می باشد مخصوص آقایان است.به گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکا ممکن است بیش از ۶ ما برای موثر بودن این داروها زمان صرف شود.
دارو های ضد التهاب: تجویز کرم ها یا تزریق های حاوی استروئید میتوانند فولیکول های آسیب دیده یا ملتهب شده توسط مواد شیمیایی و یا کشیدن بیش از حد مو را التیام بخشند.
جراحی: آقایان کاندید های بهتری هستند جهت تکنیک جراحی کاشت مو زیرا ریزش موی آقایان به یک یا دو ناحیه از سر محدود است. روند پیوند مو، که شامل انتقال گرافتهای مو از نواحی دارای مو به نواحی بدون مو است و این انتقال موها آنقدر ادامه می یابد تا کچلی سر پوشش یابد. عوارض جانبی آن ، تورم، کبودی و سردرد می باشد.
درمان های طبیعی:
به گفته موسسه اسکلتی عضلانی و بیماری های پوستی آمریکا ، ممکن است این نوع درمانها کمکی به رویش دوباره مو کمکی نکند و برخی از آنها نیز هنوز توسط تحقیقات پزشکی اثبات نشده اند. با این حال از دیگر درمان های کچلی پوست گزارش شده می توان به گیاهان چینی، طب سوزنی، روی و ویتامین های مکمل، روغن گل پامچال و عطر درمانی اشاره کرد. اما براس استفاده از هر روشی باید ابتدا با پزشک مشورت کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *