ريزش مو، علل و الگوها
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶
مراحل رشد مو
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶

مو از اجزای بسیار مهم در سلامتی و زیبایی انسان است که در طول تاریخ تحقیقات وسیعی در مورد آن انجام گرفته است تا بیماریهای مربوطه به آن که باعث ریزش میگردد، عوامل تأثیر گذار بر آن و نیز راهای درمان آن بیماریها را کشف کنند همچنین همه روزه انواع مدل های آرایش و پیرایش مو در سراسر جهان ابداع میگردد که نشان دهنده اهمیت مو برای انسان هاست.. بر اساس تحقیقات اخییر محققان هشت نوع متفاوت مو در میان مردم سراسر جهان وجود دارد كه این هشت نوع بر حسب شكل مو و نازك و ضخیمی موها متفاوت هستند دلیل تمامی تفاوت‌ها در شكل و رنگ آن، وراثت است…. ولی در كل می‌توان انواع و اقسام موها را در سه دسته (صاف، مجعد و فر) تقسیم نمود.
ساختار مو همانند ناخن‌ها از جنس كراتین است . در هنگام تولد روی هر سانتی‌متر مكعب از پوست سر یك نوزاد ۱۰۰۰ فولیكول مو وجود دارد اما از میزان آن به مرور زمان كاسته می‌شود تا آنكه به ۵۰۰ عدد بین سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی برسد. روی پوست سر به طور طبیعی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پیاز مو وجود دارد.. موها به طور معمول ماهانه بین ۷/۰ تا دو سانتی‌متر رشد می‌كنند. که موهای صاف بیشترین و موهای فر كمترین میزان رشد را دارند. همیشه ۱۰ تا ۱۵ درصد موهای در مرحله ریزش قراردارند. آنها طی چند ماه رشد می‌كنند سپس رشدشان متوقف می‌شود و طی چند هفته می‌ریزند و جای آنها موهای جدید شروع به رشد می‌كند.
طول عمر یك موی مردانه بین دو تا چهار سال است در حالی كه طول عمر موهای زنانه بین چهار تا هفت سال است بنابر این یک مرد در مقایسه با یك زن در طول چهار سال نمی‌تواند موهای بلندتری داشته باشد. به عبارت دیگر موی مردانی كه در ماه یك سانتی‌متر رشد می‌كند و طول عمری دوساله دارد هرگز از ۲۴ سانتی‌متر بلندتر نمی‌شود اما خانمی كه ماهانه موی او ۱٫۵سانتی‌متر رشد می‌كند و طول عمری هفت ساله دارد می‌تواند تا یك متر و ۲۶ سانتی‌متر رشد كند.
پیاز موها چند میلی‌متر پایین‌تر از سطح پوست درون حفره هایی قرار گرفته‌اند درون حفره‌ ها رگ‌های خونی نیز وجود دارد تا اكسیژن، مواد غذایی و كراتینوكیت را به سلول‌های سازننده كراتین برساند. در این قسمت ملانوسیت‌ها هم قرار گرفته‌اند تا به مو رنگ بدهند.
بالاتر از حفره پیاز مو كه در لایه درم پوست قرار گرفته، در لایه اپیدرم غده‌های چربی واقع شده‌اند كه سبوم ترشح كرده و به این ترتیب هم موها را روغن‌كاری می‌كنند و هم از لایه اپیدرم در برابر میكروب‌ها و آلودگی‌ها مراقبت می‌كنند. تنها بخش‌هایی كه زیر لایه اپیدرم قرار گرفته‌اند زنده‌اند و موهایی كه از اپیدرم می‌گذرند در واقع مرده‌اند و شما می‌توانید به راحتی آنها را ببرید.

شكل مو (صاف، مجعد و فر) بستگی به شكل فولیكول یا حفره‌ای دارد كه پیاز مو در آن قرار گرفته است. یك فولیكول گرد، صاف یا به شكل ویرگول سبب به وجود آمدن موهای فر یا صاف‌تر می‌شود. شكل فولیكول مو مانند شکل و فرم مو ارثی است. در حقیقت وقتی موی فر یا مجعد می‌شود به این دلیل است كه میزان كراتین ساخته شده در بخشی بیشتر و در بخشی كمتر بوده و به همین علت بخش بیشتر روی قسمت كمتر فشار آورده و آن را زخم می‌كند.
طبق تحقیقات دانشمندان علاوه بر عوامل ژنتیكی و وراثتی، آب و هوا نیز بر صاف یا فر بودن مو نقش دارد.به طور معمول افراد ساکن مناطق سردسیر مردم موهای صافی دارند. این نوع موها هوا را درون خود نگاه می‌دارند و سبب گرم شدن پوست سر می‌شوند. در عوض در افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌كنند كه آفتاب تابش زیادی دارد، موهای مجعد یا كاملا فری دارند.به طور مثال در آفریقا به دلیل تابش زیاد خورشید مردم موهای كاملا فری دارند كه به موازات پوست سر رشد می‌كند و اجازه نمی‌دهد نور آفتاب به طور مستقیم به پوست سر بتابد و مغز را داغ كند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *