الگوی ریزش مو، مدل طاسی در مردان و زنان

مو به زبان ساده
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶
دلایل ریزش مو ودلایل ریزش مو و انواع درمان ها انواع درمان ها
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶

الگوي ريزش مو در مردان و زنان متفاوت است و پزشكان متخصص الگوي ريزش مو را به دسته جداگانه الگو و مدل طاسی مردانه و الگو و مدل طاسی زنانه تقسيم ميكنند كه ممكن است به صورت بسیار غیر معمول و اتفاقی، مردان يا زناني ديده شوند
كه الگوي ريزش مو يا الگوي طاسي متفاوتي دارند.
برای دسته بندی الگوهاي ريزش زنانه و مردانه توسط متخصصین مدلهاي مختلفي طراحي شده است كه تعدادي از آنها بصورت متداول مورد استفاده قرار ميگيرند .
الگو ريزش مو مردانه
الگوي طاسي نوروود NORWOOD / همیلتون HAMILTON
الگو ريزش مو زنانه
الگوي طاسي زنانه لودویگ LUDWIG
طاسی مدل مردانه:
ریزش موی مردانه، نوعی از ریزش موی سر متداول در بین آقایان است كه معمولاً در سنین جوانی و بین ۶۱ الی ۶۱ سالگی آغاز می شود، که عموماً منجر به طاسی نسبتاً وسیعی در طول زمان مي شود. اصلی ترین فاکتور و عامل ریزش موی مدل مردانه معموالً به آندروژن ها، هورمون هایی که به وجود آورنده خصوصیات مردانه هستند، نسبت داده می شود. سه دلیل اصلی و عمده به وجود آمدن آندروژن ها افزایش سن ، وجود عامل ارثی و وجود مقادیر زیاد DHT یا دی هیدروکسی تستسترون -قویترین هورمون آندروژنی که در سطح فولیکول ها وجود دارند و از تستسترون درست می شوند – هستند .
اي نوع طاسي معموال از منطقه گیجگاهی آغاز شده و به صورت حرف M پیشروی می کند همچنین در این نوع ریزش، کف سر در ناحیه تاج نیز دچار ریزش مو، ضعف و سستی می شود. در این نوع ریزش اكثراً الگوی ریزش موی نعل اسبی شده است. در بعضی از آقایان تنها پس رفتگی ناشی از ریزش مو را، در پیشانی و در
محل تالقی پوست سر و محل شروع رویش موی سر می توان دید و عده ای دیگر ممکن است تنها
مبتال به طاسی در چند نقطه از تاج سرشان باشند. موهای باقی مانده در مناطق مبتال به ریزش، ممکن
است در ابتدا ضخیم و دارای رنگدانه باشند ولی به تدریج ضعیف، نازک و فاقد رنگدانه شده و سرعت
رشدشان کم می شود.
الگوی ریزش موی سر زنانه:
الگو ریزش موی سر زنانه معموال از حدود سن ۳۰ سالگی شروع می شود . اگر قبل از اين سن شروع شود ممكن است به صورت کامل و سراسری در طول دوره یائسگی نيز ادامه یابد. این نوع از ریزش به دلیل افزایش سن، ژنتیک و افزایش مقدار آندروژن ها در سطح فولیکول رخ می دهد. ریزش موی مدل زنانه می تواند موجب ضعف و سسستی مو در تمام نقاط سر شود، به ندرت نیز تمامی سر را درگیر کرده و موجب ایجاد طاسی کلی شود. مهم است بدانیم این نوع از ریزش مو می تواند عامل ریزش دائمی مو باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *