مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

کاشت مو تکثیری کاشت مو تکثیری
۱۷ تیر ۱۳۹۷ بدون نظر 318 بازدید

درباره کاشت مو تکثیری چه می دانید؟

یکی از جدید ترین روش های کاشت مو که امروزه دانشمندان زیادی در دنیا در حال تحقیق و انجام آزمایش هایی در مورد آن هستند، روش کاشت مو تکثیری است. این روش کاشت مو همان گونه که از نام آن مشخص است این قابلیت را ایجاد می کند که تعداد محدودی گرافت مو را تکثیر و افزایش داد. محدودیت بانک موی افراد برای تهیه گرافت های پیوندی یکی از موارد چالشی سایر روش های کاشت مو است که خوشبختانه با این روش کاشت مو، این چالش از سر راه درمان طاسی و کم مویی برای بسیاری از افراد برداشته می شود.

 در کاشت مو تکثیری از چه تکنیکی استفاده می شود؟

این روش کاشت مو که به آن متد FCI یا (follicular cell implantation) گفته می شود، می تواند ساختار هایی سلولی را  با استفاده از سلول های بنیادی موی خود فرد در محیط  آزمایشگاهی ایجاد می کند که با تزریق یا کاشته شدن در پوست سر به شکل موی کامل و بالغی درمی آیند.

مراحل اجرای تکنیک کاشت مو به روش تکثیری

در این روش  ابتدا گرافت های موی بسیار ظریفی از پوست سر بیمار جدا شده و سلول های زایای ریشه مو  که به آن ها یا سلول های بنیادی مو نیز گفته می شود، از آن ها جدا شده و در محیط کشت خاصی آن ها را تکثیر می کنند.

کاشت مو تکثیری

به این ترتیب تعداد بسیار زیادی از ساختار های سلولی به وجود می آید که قابلیت تبدیل به موی کامل و بالغ را دارند. در مرحله ی بعدی این ساختار های سلولی آزمایشگاهی را به شکل یک سوسپانسیون در آورده و به درون پوست سر تزریق می کنند. پس از کاشت، این ساختار ها تکامل یافته و تبدیل به مو های جدیدی می شوند و مناطق طاس سر را می پوشانند.

آیا استفاده از این روش برای عموم مردم امکان پذیر است؟

با اینکه روش کاشت مو تکثیری نتایج خوبی داشته است اما هنوز نتوانسته تائیدیه FDA را کسب کند و بنابراین در حال حاضر جزء روش های عمومی که در اختیار همه مردم قرار داشته باشد نیست. در ایران نیز محققانی در حال کار روی این روش کاشت مو هستند و تا به امروز به صورت پایلوت یا آزمایشی نیز مواردی از این کاشت مو بر روی حیوان و حتی انسان انجام شده است و تحقیقات و آزمایشات تکمیلی همچنان ادامه دارد. ممکن است در آینده ای نزدیک این روش درمانی بر پایه سلول های بنیادی مو برای درمان کم مویی و طاسی  در دسترس عموم قرار بگیرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *