ساختار كلي مو
مهر ۸, ۱۳۹۵
مو به زبان ساده
مهر ۸, ۱۳۹۵

جراحی زیبایی پوست

جراحی لایه برداری پوست روشی است که در آن یک لایه پوست و بافت های زیر آن از یک نقطه بدن برداشته شده به جای دیگر منتقل می شود.

این عمل موجب

۱) بهبود نقص در زیبایی (که ناشی از زخم نباشد) مثل ریزش موی مرد می شود

۲)بهبود بخش آسیب دیده ناشی از زخم برای بازگرداندن عملکرد و زیبایی ظاهری آن

۳) بهبود مشکل پوستی ایجاد شده بر اثر ناهنجاریهای مادرزادی می شود.

لایه های مورد استفاده در زمینه آرایشی و پیوند شامل لایه های ساقه ای یا لایه های آزاد می شوند.
• لایه های ساقه ای لایه هایی هستند که از طریق جراحی از بخش دهنده لایه به بخش گیرنده با یک ساقه ای از بافت متصل شده که شامل خون شریانی-سیاهرگی آن لایه که در امتداد بافت موجود است منتقل می شوند. انتقال خون شریانی موجود در بافت لایه باعث افزایش بقا و سلامت بافت منتقل شده می شود. لایه های ساقه ای بیشترین استفاده در کاشت مو را دارد.
• لایه های آزاد به این دلیل آزاد نام گرفته اند که بدون هیچ ساقه ی متصل شده ای از بخش دهنده به بخش گیرنده منتقل می شود. با این حال آنها باید دارای شریان و سیاهرگ باشند تا در جراحی مویرگی به رگ های خونی در قسمت گیرنده متصل شود. معمولا لایه های آزاد وقتی در جراحی کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرد که پوست آن منطقه برای بلند کردن لایه ساقه ای جهت پوشاندن یک نقص کافی نباشد. بطور مثال یا برای پوشاندن مناطق قابل توجهی از بافت سر زخمی کافی نباشد. در سالهای اخیر لایه های آزاد برای کاشت مو توسط پزشک ماهر و بسیار آموزش دیده در زمینه کاشت مو مورد استفاده قرار گرفته است.
عمل جراحی لایه برداری پوست سر نقش مهم ولی محدودی در زمینه کاشت مو ایفا می کند. جراحانی که این عمل را انجام می دهند باید یک متخصص پیوند مو ماهر باشند که در استفاده از لایه های های پوستی برای کاشت مو آموزش دیده و با تجربه باشند. جراحی لایه برداری پوست سر توسط یک جراح کاملا آموزش دیده و با تجربه می تواند یک روش بسیار موفق در کاشت مو در بیمارانی که با دقت گزینش شده اند باشد.
گزینش بیمارانحصارا بیماران دارای طاسی جلو سر گزینه های خوبی برای ترمیم مو از طریق لایه برداری پوست سر می باشند. ولی بسیاری از پزشکان متخصص کاشت مو انجام عمل جراحی از طریق لایه برداری پوست را اولین روش درمانی در بیماران دارای طاسی از جلو در نظر نمی گیرند. انتخاب جراحی لایه برداری پوست سر، پیوند مو، کشیدن یا گسترش پوست سر به عنوان اولین شیوه درمان در بیماران دارای طاسی از جلو باید به دقت در بحث های بین بیمار و پزشک مورد بررسی قرارگیرد.
کچلی جلوی سر ممکن است در اندازه های مختلف باشند که می تواند فقط در محدوده جلو سر باشد یا تا بخش میانی سر ادامه یابد. اگر جراحی لایه برداری سر برای درمان انتخاب شود، دوران یک لایه یا چند لایه از ناحیه اهدا کننده پوشیده از مو به ناحیه بی مو، سریعاً پوشش پر مویی را ایجاد می کند. فاصله های کم بین لایه های منتقل شده ممکن است به ترمیم های متوالی از طریق پیوند مو یا آلوپشیا ریداکشن نیاز پیدا کند.
افرادی با کچلی بیشتر که تا فرق سر کچل هستند ممکن است بطور قابل ملاحظه ای از روش لایه برداری پوست سر برای کاشت مو با برنامه ریزی مناسب قبل از عمل هنگامی که این روش توسط یک متخصص ماهر و با تجربه انجام میگیرد، بهره مند شوند.

تکامل عمل لایه برداری سر در ترمیم مو

عمل لایه برداری پوست سر برای کاشت مو از اوایل دهه ۱۹۳۰ انجام می شود ولی در آن زمان مورد استفاده قرار نگرفت. در سال ۱۹۶۹، دکتر جو جوری، جراح پلاستیک در آرژانتین شهر بوینس آیرس، گزارشی از روش های پیشرفته لایه برداری پوست سر را که اساس روش های عملی لایه برداری پوست برای ترمیم مو که امروزه استفاده می شود داده است. استاد جراحی لایه برداری، دکتر جوری از هر دو لایه ی ساقه ای و آزاد به عنوان روش انتخابی برای درمان طاسی از انواع و درجات مختلف که ناشی از عوامل مختلف است استفاده کرد.
به هر حال از دهه ۸۰ اکثر متخصصان کاشت مو، پیوند مو و آلوپشیا ریداکشن را به عنوان انتخاب اول ترمیم مو به دلیل موفقیت این روش ها ترجیح می دهند. در حال حاضر میل به حفظ لایه های پوست سر برای ترمیم نواقص ناشی از زخم و مادرزادی در کاشت مو وجود دارد. .

حقایقی درباره لایه های سر

لایه های ساقه ای

معمولا انتقال بافت از یک قسمت به قسمت دیگر سر در چند روند در بازه زمانی یک هفته ای یا بیشتر انجام می گیرد. این روندها شامل برنامه ریزی و نشانه گذاری لایه (ها) و قسمت های دریافت کننده ، برداشتن لایه، بلند کردن و انتقال لایه با ساقه رگ های خونی متصل به آن، و بستن زخم در ناحیه اهدا کننده می باشد. همین سلسله روند ها برای هر روند لایه ای انجام می گیرد.
برنامه ریزی برای انتقال لایه به یک ناحیه کچل باید با در نظر گرفتن جهت مو در لایه منتقل شده باشد. مو در تمام نواحی پوست سر در یک جهت رشد نمی کنند- آنها در نواحی مختلف پوست سر در جهت های متفاوتی رشد می کنند. برنامه ریزی انتقال لایه از بخش اهدا کننده به قسمت گیرنده باید جلوگیری ازمشکلات احتمالی تغییر الگوی مو را که می تواند یکی از عوارض جراحی لایه سر باشد هدف قرار دهد.
اگر چه عمل جراحی لایه پوست سر رشد سریع مو در مناطق طاس را ایجاد می کند، ممکن است فاصله های کم پوشیده از موهای نازک و یا خالی از مو بین چند لایه وجود داشته باشد. ممکن است توالی پیوند مو یا آلوپشیا ریداکشن برای بستن این فاصله ها نیاز باشد. تطبیق حالت مو ممکن است به مخفی کردن تفاوت های اندکی که در جهت رشد مو و فاصله های کم پوشیده از موی باریک بین لایه ها وجود دارد نیاز باشد.
تنظیمات در یک ظاهر طراحی شده مو ممکن است که برای پنهان کردن تفاوت های کوچک در جهت رشد مو و باند باریک از رشد مو نازک بین فلاپها مورد نیاز باشد..
برخی از عوارض جدی بالقوه از عمل جراحی لایه برداری پوست سر عبارتند از:
• عدم عرضه خون به لایه ناشی از پیچ خوردگی یا فشار روی موجودی خون لایه، به از دست رفتن جزیی یا کلی لایه منتج می شود.
• قطع اعصاب درحین عمل جراحی باعث از دست دادن احساس در تمامی نقاط یا بخشی از پوست سر می شود.
• جای زخم در محل اهدا کننده یا گیرنده
• از دست دادن دایمی مو در محل اهدا کننده که می تواند پیوند مو را در اینده ضروری کند.

لایه های آزاد میکروسکوپی

لایه آزاد در جراحی از ناحیه اهدا کننده برداشته می شود و بدون موجودی خون به محل گیرنده منتقل می شود. با این حال لایه آزاد باید دارای یک سیستم عروقی مناسب باشد که بتواند با جراحی میکروسکوپی به رگ های محل دریافت کننده متصل شود.
نوآوران جراحی میکروسکوپی لایه های آزاد برای ترمیم مو نتایجی را منتشر کرده اند که نشان می دهد استفاده از جراحی میکروسکوپی لایه ها می تواند عوارض تغییر الگوی مو و تراکم ناهنجار مو را از بین ببرد. آنها جراحی میکروسکوپی لایه های آزاد را به عنوان یک درمان مناسب برای انواع مختلف و درجه از طاسی توصیه می کنند. توجه داشته باشید که جراحی میکروسکوپی یک تکنیک پیشرفته در جراحی زیبایی و ترمیمی است که نیاز به مهارت زیاد، آموزش و تجربه دارد. اکثر پزشکان متخصص کاشت مو چندان آموزش دیده نیستند و برای انها استفاده از روش جراحی میکروسکوپی لایه برای ترمیم مو توصیه نمی شود.

گسترش پوست سر

گسترش بخش مودار سر با روش گسترش پوست سر نیز می تواند به عنوان یک روش لایه برداری پوست سر مشخص شود. ناحیه گسترش یافته پوشیده از مو که با روش گسترش پوست ایجاد شده است باعث می شود که ناحیه ی پوشیده از موی بیشتری برای انواع لایه ها که در درمان ریزش مو مفید هستند موجود باشد.
چند روش ضروری برای رسیدن به یک نتیجه نهایی:
۱٫ قراردادن گسترش دهنده زیر پوست سر
۲٫ بزرگ شدن بسط دهنده در چند هفته
۳٫ حذف بسط دهنده
۴٫ ایجاد و انتقال لایه (ها) از ناحیه اهدا کننده به ناحیه دریافت کننده
۵٫ بسته شدن زخم در محل اهدا کننده.
بیمارانی که در ناحیه ای بزرگ کچل هستند ممکن است نیاز به یک سلسله گسترش ثانویه برای دستیابی به پوشش کامل داشته باشند.
پزشک ماهر و با تجربه که از این روش استفاده کرده اند مزیت های آن را این گونه ذکر کرده اند:
• پوشش عالی جلوی سر
• خط موی جلویی به صورت افقی و طبیعی
• طراحی عالی قرار دادن مو در نواحی گیجگاهها
• جهت خوب موها و اجتناب از تغییر الگوی مو
جای زخم روی ناحیه گیجگاهی، یک عارضه محتمل روش گسترش/لایه برداری است.
همانند روندهای دیگر لایه برداری، روند گسترش/لایه برداری نیز باید فقط توسط پزشک ماهر و با تجربه که در زمینه پوستی یا جراحی پلاستیک آموزش دیده است انجام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *