مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

رنگ مو و ریزش مو رنگ مو و ریزش مو
21 جولای 2018 بدون نظر 312 بازدید

ارتباط بین رنگ مو و ریزش مو

در بسیاری از مواردی که افراد از رنگ مو خصوصاً به‌صورت مرتب و مداوم استفاده می‌کنند، دیده می‌شود که حجم موها به‌مرور زمان کم‌تر گردیده و چنین به نظر می‌رسد که رابطه‌ای بین رنگ مو و ریزش مو وجود دارد.

رابطه بین رنگ مو و ریزش مو چیست؟

روزانه می‌توان نشانه‌های ریزش مو تحت تأثیر مواد شیمیایی رنگ مو را در افرادی که موهایشان را رنگ کرده‌اند مشاهده کرد. اکثر رنگ‌های مو حاوی موادی مانند هیدروژن و آمونیاک هستند؛ آمونیاک باعث مشکلات پوستی و تنفسی می‌شود و حتی با سرطان ارتباط دارد، درحالی‌که پر اکسید هیدروژن می‌تواند موجب نازک شدن مو و ریزش مو شود.

ریزش مو ناشی از شکستن موها بر اثر رنگ مو

رنگ مو دارای ترکیباتی است که موجب تخریب یا تخلخل زیاد کوتیکول مو جهت بهتر انجام شدن فرآیند رنگ گیری موها می‌شود. هرچند که با استفاده از مواد نرم‌کننده پس از رنگ مو می‌توان التهاب کوتیکول مو را تا حدودی کاهش داد و  PH موها را تعدیل نمود اما به‌هرحال رنگ مو اثرات منفی خود را روی ساقه مو خصوصاً در موهای نازک و ضعیف می‌گذارد و موجب از بین رفتن رطوبت طبیعی مو، تسریع در از بین رفتن پروتئین مو و ضعیف و نازک‌تر شدن آن می‌شود.

ارتباط بین رنگ مو و ریزش مو

هر اندازه که آسیب دیدگی موها بیشتر باشد موها دچار شکست بیشتری شده و ریزش موی ناشی از شکستن مو افزایش می‌یابد و در نتیجه موی سر حجم کمتری پیدا می‌کند.

نحوه‌ی تشخیص ریزش مو ناشی از رنگ مو

تمایز بین انواع ریزش مو و ارتباط بین ریزش موی سر و رنگ مو ایجاد شده برای افراد عادی تا حدودی مشکل است و این کار در حیطه‌ی تخصص پزشکان پوست و مو است. از مواردی که این متخصصان به آن توجه می‌کنند این است که پس از رنگ کردن موها، ریزش مو حداقل برای چهار روز متوالی ادامه پیدا کند؛ چراکه حجم بیشتر از حد معمول موهای ریخته شده پس از رنگ مو معمولاً طبیعی است و به دلیل تسریع شدن ریزش موهای در فاز تلوژن در اثر پروسه‌ی رنگ کردن مو و مالش‌ها و شستشوهای پی در پی است.

یکی دیگر از راه‌هایی که متخصصان برای تشخیص و تمایز دادن ریزش موی  ناشی از ضعف فولیکول از ریزش موی ناشی از شکستن مو به کار می‌بندند، جمع آوری موهای ریخته شده پس از رنگ کردن موها و به دست آوردن درصد موهای دارای پیاز مو می‌باشد. چنانچه کمتر از ۵۰ درصد موهای جمع آوری شده دارای پیاز مو باشند، ریزش موی اتفاق افتاده بیشتر ناشی از شکسته شدن موها است که در این صورت با انجام یک سری مراقبت‌ها از موی سر می‌توان آن را کنترل نمود.

جلوگیری از ریزش مو بر اثر رنگ کردن

به‌طور کلی چنانچه از رنگ موهای استاندارد به‌صورت اصولی استفاده شود و فرد استفاده کننده حساسیت خاصی نسبت به رنگ مو نداشته باشد، رنگ مو روی فولیکول‌های مو تأثیر خاصی نداشته و نمی‌تواند موجب ریزش غیر طبیعی موها به دلیل ضعف فولیکول‌های مو شود. استفاده از رنگ موهای طبیعی که حاوی آمونیاک، پراکسید و یا PPD نیستند ممکن است در کاهش شکنندگی تارهای مو و آسیب‌دیدگی فولیکول‌های مو مؤثر باشد. در این راستا می‎توانید مقاله روش‎های طبیعی برای رنگ کردن مو را نیز مطالعه نمایید.

ارتباط بین رنگ مو و ریزش مو

همچنین این موضوع که رنگ مو توسط یک فرد باتجربه انجام می‌شود یا خیر، در کاهش یا افزایش تأثیرات رنگ مو مؤثر است.

بعد از رنگ کردن موها می‌توان از محصولات مراقبتی و شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده برای حفظ سلامتی مو استفاده نمود.

اگر عادت به استفاده از سشوار، اتو مو و دستگاه‌هایی از این قبیل برای آرایش موهایتان داشته‌اید بهتر است بعد از رنگ کردن موها استفاده از این وسایل را محدود نمایید، زیرا ازآنجاکه موهای رنگ شده در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، تأثیرات منفی استفاده از این دستگاه‌ها روی مو بیشتر خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در حفظ سلامت مو، داشتن رژیم غذایی صحیح است. می‌توانید این موضوع را بیش از بیش مورد توجه قرار داده و از رژیم غذایی متنوع حاوی ویتامین، پروتئین و مواد معدنی که به‌سلامت مو کمک می‌کنند استفاده نمایید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha