مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

آناتومی مو آناتومی مو
26 نوامبر 2018 بدون نظر 482 بازدید

آناتومی مو چگونه است؟

مو یکی از اجزای بیرونی بدن انسان ها می باشد که تراکم، ضخامت و طول آن در هر نقطه از بدن تفاوت می شوند و با توجه به ناحیه ای که رشد می نماید بر آن نام های مختلفی چون موی سر، ریش، ابرو و سبیل اطلاق خواهد شد و اگر در نواحی سر، ریش و سبیل و ابرو برای زنان پر پشت باشد باعث جوانی، شادابی و زیبایی چهره خواهد شد اما آناتومی مو چگونه است که ویژگی های منحصر به فردی دارد.

آناتومی مو

مو یکی از اجزای بیرونی بدن می باشد که ساقه آن از زیر پوست به روی پوست در هنگام رشد کردن منتقل می شود که ساقه بافتی مرده دارد و درد و هیچ احساسی را حس نمی نماید اما مهم ترین بخش مو ریشه آن می باشد که در لایه درم پوست و درون فولیکل یا همان پیاز مو قرار دارد و به شکل لامپ می باشد و کیفیت و کمیت موها و رنگ آن از درون این غلاف مشخص می گردد.

آناتومی مو چگونه است؟

اما هر تار مو سه لایه دارد کوتیکول یا همان غلاف بیرونی که وظیفه آن حفظ رطوبت مو می باشد، زیر کوتیکول که حالت کشسانی و رنگ مو به این لایه مربوط است و مغز مو که به پیاز مو متصل شده است و مواد مغذی را از ریشه به ساقه موها می رساند‌.

آناتومی مو در انواع موها

موهای تمام انسان های جهان  با توجه به ویژگی های آنها به ۴ گروه  چرب، معمولی، خشک و حساس تقسیم می شوند و هر کدام از این انواع موها خصوصیات مختص به خود را دارند.

به دلیل همین خصوصیات منحصر به فرد به مراقبت های ویژه ای نیاز خواهند داشت و انتخاب نوع شوینده و محصولات مراقبتی از موها باید براساس همین نوع مو انجام بگیرد و اگر برخلاف نوع مو از شوینده ای نامناسب استفاده گردد پوست سر و موها دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

چرخه رشد و ریزش موها

چرخه رشد موها با توجه به سن فرد و منطقه ای که مو در آن رشد می نماید بسیار متفاوت می باشد و به سه دوره :

  • فاز رشد یا آناژن: که بین ۲ تا ۷ سال متغییر می باشد و معمولا درصد زیادی از این موها هنگامی که در وضعیت سلامت کامل هستند در این فاز قرار دارند.
  • فاز استراحت یا کاتاژن: این فاز معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می کشد و ۱ درصد از کل موهای سر در این فاز قرار دارند و در این فاز تقسیم سلولی موها کاملا متوقف می گردد.
  • فاز ریزش یا تلوژن: فاز تلوژن یا ریزش موها معمولا چندین ماه طول می کشد و معمولا ۱۴ درصد موها همواره در این فاز قرار دارند و پس از خارج شدن از این فاز دوباره در فاز رشد قرار خواهند گرفت.
[تعداد: 2   میانگین: 4.5/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha