مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

آلوپسی آره آتا آلوپسی آره آتا
18 آگوست 2018 بدون نظر 536 بازدید

آلوپسی آره آتا چیست؟

آلوپسی آره آتا یکی از انواع ریزش مو یا طاسی است که به نام های ریزش مو منطقه ای یا ریزش مو سکه ای هم شهرت دارد. در این بیماری ریزش مو در یک ناحیه خاص که معمولا دایره ای شکل است خیلی سریع تفاق می افتد و باعث کم مویی یا بی مویی آن ناحیه می گردد و علت اصلی آن را حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو می دانند.

میزان شیوع بیماری آلوپسی آره آتا

این بیماری در سنین مختلف به ویژه افراد زیر ۴۰ سال دیده می شود و خانم ها و آقایان  به نسبت تقریبا یکسانی به آن دچار می شوند. به طور کلی از هر هزار نفر یک الی دو نفر به این بیماری مبتلا می شود.

نشانه های بیماری الوپسی اره اتا

این نوع از ریزش موی سر اغلب به صورت ریزش سریع موهای قسمت دایره ای شکلی از موهای سر، صورت و یا بدن رخ می دهد و قطر قسمت های دایره ای شکل خالی از مو معمولا بین ۱ الی ۵ سانتی متر است و پوست آن قسمت بدون هیچ عارضه ی خاصی همچون زخم، التهاب و … است.

آلوپسی آره آتا چیست؟

ریزش موی سکه ای انواع دیگری هم دارد و در موارد نادر آن ممکن است تمامی موهای سر و بدن ریخته شوند. اغلب کسانی که دچار این بیماری می شوند به جز ریزش مو عارضه ی دیگر در آن ها دیده نمی شود اما در برخی هم  بیماری های سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس، ویتلیگو، التهاب تیروئید و … وجود دارد.

به طور معمول ریزش موی سکه ای به صورت مقطعی ایجاد می شود یعنی در یک بازه زمانی موها ریزش پیدا می کنند و پس از مدتی شروع به رشد مجدد می کنند.

احتمال بازگشت این عارضه در کسانی یک بار مبتلا می شوند، وجود دارد یعنی ممکن است هر چند وقت یک بار در نواحی مختلف سر و بدن خود دچار ریزش موی سکه ای شوند. موهایی که مجددا در محل ریزش موی سکه ای شروع به رشد می کنند ممکن است کاملا طبیعی باشند و گاهی اوقات هم ممکن است سفید و نازک باشند. احتمال عدم رشد مو در حدود ۱۰ درصد مبتلایان به الوپسی اره اتا وجود دارد.

روش های کنترل و درمان آلوپسی آره آتا

 برای درمان این بیماری روش ها و داروهای مختلفی وجود دارد که پزشک با بررسی وضعیت بیمار مناسب ترین روش را برای او در نظر می گیرد. تجویز داروهای کورتیکو استروئید به صورت تزریقی یا استفاده موضعی، استعمال موضعی محلول ماینوکسیدل، استفاده ی موضعی از پماد آنترالین و یا انجام ایمنی درمانی از رایج ترین شیوه های درمان این عارضه هستند که پزشکان برای بیماران خود توصیه می کنند.

[تعداد: 4   میانگین: 2.3/5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم
captcha